Pripomenuli sme si 78. výročie oslobodenia mesta Žilina
V piatok 28. apríla si prezident Klubu vojenských výsadkárov SR a členovia Oblastného klubu vojenských výsadkárov Jozefa Gabčíka Žilina pietnymi spomienkami na Vojenskom cintoríne na Bôriku a v Sade SNP pripomenuli 78. výročie oslobodenia mesta Žilina. Podujatia pripravilo mesto Žilina v spolupráci so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov.
Podujatia sa zúčastnili predstavitelia samospráv, predsedníčka ŽSK Erika Jurinová a viceprimátor mesta Žilina Ján Ničík, prítomný bol predseda OV SZPB Źilina plk. v. v. Juraj Drotár. Diplomatický zbor reprezentoval vojenský a letecký pridelenec Ukrajiny plk. Bogdan Kharchuk, OS SR zastupoval náčelník štábu 5. pšu pplk. Michal Myšiak. Klub vojenských výsadkárov zastupoval prezident plk. v. z. Pavel Švelka, nrtm. v. z. Vladimír Stoila a rtm. v. z. Peter Kirner.
Žilina bola od hitlerovských vojsk oslobodená 30. apríla 1945 ako jedno z posledných miest na Slovensku. Na oslobodzovaní Žilinského okresu sa podieľali vojaci Červenej armády, 1. čs. armádneho zboru a rumunské jednotky. Boje trvali od 6. apríla do
1. mája 1945 a boli veľmi intenzívne. "Oslobodenie Žiliny si vyžiadalo veľké obete. Len na prístupoch k Žiline z 31. streleckej divízie gen. Vasilieva padlo pri Terchovej a Belej 466 vojakov, veľké množstvo bolo ranených. V dvojtýždňových bojoch na Malej Fatre
1. Československý armádny zbor stratil 1 328 vojakov. 4. brigáda plk. Mikuláša Markusa 22. apríla v rozhodujúcom boji o Polom stratila 493 vojakov, z toho 182 padlých. Na ich počesť stoja pamätníky v Terchovej, Belej a na vrchu Javorina nad Stráňavami. Taká bola daň za oslobodenie Žiliny, kým vojaci 1. ČSAZ, 3. brigády pplk. Selnera a 4. brigády plk. Markusa oslobodili mesto Žilina," pripomenul plk. v. v. Juraj Drotár počas príhovoru.
Pietnej spomienky sa zúčastnili aj žiaci žilinských základných škôl Karpatská, Lichardova, Javorková. Ako uviedol prezident KVV SR, vybraní žiaci zo ZŠ Karpatskej, z 8. B a z 8. D ho sprevádzali pri pietnom akte kladení vencov.